21. 11. 2016
Blog

Proč přejít na zabezpečený protokol HTTPS a jaké to má výhody.

Proč přejít na zabezpečený protokol HTTPS a jaké to má výhody.

Máte už své webové stránky či elektronický obchod přesměrovaný na zabezpečený protokol HTTPS? Pokud ne, neváhejte se na to vrhnout. V tomto článku, určeném zejména pro neajťáky, se dozvíte několik důvodů, proč se vám přesměrování na HTTPS vyplatí.


A jak se od sebe liší HTTP a HTTPS?

Ze všeho nejdříve vám povíme, jaký je rozdíl mezi protokolem HTTP (Hypertext Transfer Protocol) a HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Velmi jednoduše řečeno veškerá data, která jsou přenášena přes internet klasickým protokolem HTTP, nejsou chráněna před odposlechem, sledováním nebo modifikací obsahu pro uživatele. Oproti tomu protokol HTTPS, na rozdíl od protokolu HTTP, uživatele chrání. Tato ochrana je zajištěna šifrováním dat, prostřednictvím TLS (Transport Layer Security) protokolu, mezi koncovým uživatelem a serverem. HTTPS je díky certifikátu o mnoho bezpečnější volbou než protokol HTTP. A jak poznáte, že stránka běží pod HTTPS? Velmi jednoduše. V URL webu se objeví ikonka malého zámku a zároveň URL adresa začíná https://.

https

 

Jak je na tom HTTPS s vyhledávači? Google versus Seznam.

Kdo s tím vším začal? O vzestup certifikátů se postaral Facebook, který ho pro své aplikace vyžaduje už pátým rokem. Zabezpečený protokol však  před dvěma lety začal propagovat také Google a nechal se slyšet, že bude weby, které jsou zabezpečeny certifikátem, zvýhodňovat ve vyhledávání. A jak řekl, tak se také děje a do budoucna bude Google tomuto faktoru přisuzovat větší váhu.

 

Musíme však pamatovat také na náš druhý velmi významný vyhledávač, kterým je Seznam. Zajímavostí je, že Česká republika je jednou z pěti zemí na světě, kde není majoritním vyhledávačem Google. A proto je důležité provádět změny na webu nebo optimalizovat stránky s rozmyslem. Co se líbí Googlu, se nemusí vždy líbit Seznamu. Seznam.cz totiž přechod webů na protokol HTTPS ještě do února letošního roku nedoporučoval. Nyní už by přechod na HTTPS ani pro Seznam neměl být problém. Může se však stát, že ve výsledcích vyhledávání Seznamu budou webové stránky vidět pod předchozími adresami. Uvnitř ve vyhledávači už však k přesunu adres ze starých na nové došlo. Pro ověření, zda už Seznam konkrétní adresu zná, lze využít odkaz na info (do řádku pro vyhledávání napíšete info:http://vaseadresa.cz/).

 

info seznam


Výhody HTTPS

První výhodou stránek zabezpečených protokolem HTTPS je určitě rychlost. Pro představu si můžete udělat test HTTP vs HTTPS https://www.httpvshttps.com/, který je samozřejmě jen orientační. Názorně však ukáže, že stránky běžící na protokolu HTTP jsou o mnoho pomalejší. Rychlost načítání HTTPS je vyšší díky SPDY  (čti speedy) protokolu (experimentální protokol, vyvíjený pod otevřeným projektem Chromium), který dokáže spojovat požadavky na jednotlivé soubory. SPDY byl implementován v prohlížečích Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera a také v jejich mobilních verzích. Vývojáři, stojící za vznikem SPDY, se zapojili do vytvoření standardu HTTP/2.0, který byl již v loňském únoru předložen k ratifikaci. Google letos oznámil ukončení podpory SPDY protokolu a to ve prospěch nového HTTP/2.0 standardu.

Druhou výhodou je bezpečnost. Šifrovaný přenos dat mezi koncovými uživateli a servery je vhodný zejména v případech, kdy se přenáší citlivá data - hesla nebo cookies. Zároveň je také prevencí před vkládáním nežádoucích programů (malware) do webových stránek.

Laicky řečeno, díky HTTP/2.0 se bude váš web rychleji načítat a díky HTTPS bude zabezpečený. HTTP/2.0 může i nemusí být součástí HTTPS.

Pokud vás článek zaujal a rozhodli jste se, že opravdu potřebujete zabezpečit své webové stránky či internetový obchod, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám s tím pomůžeme.

 

 

Newsletter

Buďte s námi online. Napište nám svůj e-mail, ať se o zajímavých tématech z digitálního světa dozvíte jako první. Píšeme je pro Vás.

Pro sledovače a šérovače

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace

Zpracovávám...