21. 8. 2014
Analytika

8 chyb na webu, díky kterým firmy přicházejí o peníze

8 chyb na webu, díky kterým firmy přicházejí o peníze

Internet se vyvíjí velice rychle a mnoho postupů, které byly doporučovány před rokem, dvěma se mění a je třeba pružně reagovat na změny, které nám internet připravil. Váš firemní web by na tyto změny měl být připraven. Zde jsou uvedeny nejčastější problémy současných firemních webů:

1. Nepřehledný a nefunkční design

Designové trendy panují také na internetu. Současným trendem je přehledný a čistý design, který nebude překypovat grafickými prvky, ale dá vyniknout obsahu stránek. Nepsaným králem v této oblasti je společnost Apple, která stejně jako své produkty tak i web má jednoduchý a velice čistý. Podívejte se na Váš web očima zákazníka a zkuste si odpovědět na základní otázky:

  • Poznám na první pohled co firma nabízí? 
  • Poznám na “druhý” pohled, proč koupit u Vás a neobrátit se na konkurenci?
  • Jsou mi známé výhody nabízené služby,
  • Najde zákazník kontaktní údaje?

Správně provedená inovace grafiky webové prezentace přinese více objednávek, více spokojených zákazníků.

2. Na doméně záleží: chyby při tvorbě URL

Vaše doména - unikátní identifikátor Vaší webové prezentace je důležitým prvkem při optimalizaci pro vyhledávače. Při pohledu na konkrétní URL adresu by Vám mělo být ihned jasné, jaký obsah zde najdete. Například: www.uvm.cz/reference - zde je jasné, co se za doménou skrývá. Špatným příkladem je například tato URL adresa: www.m-pro.cz/en/index.php?id=82. Stejně jako vy nepoznáte co se za touto adresou skrývá, podobně stěžujete vyhledávačům jako Seznam nebo Google nalezení Vaší domény. Správný formát URL adresy je důležitý i pro Vaši SEO optimalizaci. 

3. Funguje ještě ta firma? Zastaralý obsah

Častým nešvarem firemních webů jsou zastaralé informace. Pokud máte na webu poslední aktualitu z roku 2010 a to ještě informaci o spuštění webu, dáváte tím signál návštěvníkovi, že nejste firma, kde se něco děje, kde přibývají reference či jiné inovace (např.: www.miroslav-nejedly.cz/cs/). Pravidelným publikováním novinek ze společnosti vytvoříte obraz fungující organizace. Dále je třeba v pravidelných cyklech kontrolovat popis služeb či výrobků. Není nic horšího, než matoucí či zavádějící informace vedoucí k poškození Vaší pověsti. 

4. Nadměrné používání technologie Flash

Jistě znáte weby, které se všemožně animují, nabídky lítají ze strany na stranu. Zde se tvůrce společně se zadavatelem snažil odlišit. Toto odlišení zaujme, nicméně pamatujte na nevýhody, které Vás mohou stát mnohem více peněz: Kompletní flashové stránky nejsou vhodné pro vyhledávače, nejsou přístupné pro mobilní zařízení Apple, který tuto technologii nepodporuje. Dynamické a stejně hezké efekty lze vytvořit i alternativní technologií, kterou těmito nedostatky netrpí. Více důvodů proč nepoužívat flash pro Vás připravujeme v příštím článku v magazínu UVM. 

5. Obrázková navigace

Pokud Vám záleží na kvalitní optimalizaci pro vyhledávače, Vaše navigace (menu stránek) by měla být textová, tedy nikoliv z obrázků. Dnešní techniky umožňují využití rozličných fontů - typů písma - a jejich následné přepisování, není tedy třeba využívat obrázky, které vyhledávače “nepřečtou”. 

6. Triky pro oklamání vyhledávačů

Je jistě lákavé využít praktik a technik, které uměle manipulují s výsledky vyhledávání ve vyhledávačích. Nicméně tyto praktiky mají jen krátkodobý efekt a ve většině případů 

firemní web nakonec poškodí, díky penalizaci od vyhledávačů. Nekalou praktikou jsou například schované texty na stránkách, využívání linkových farem a dalších různých agregátorů zpětných odkazů. V případě odhalení vyhledávačem Vám hrozí úplné vyškrtnutí z vyhledávání. Umíte si představit, že by Vaše firma nebyla k nalezení na Seznamu či Googlu? Na hraně legitimity jsou i takzvané SEO lišty, které jsou krom jiného ve výsledku velmi nevýhodnou investicí.

7. Ignorování statistik 

Velikou výhodou internetu je možnost ho měřit. Umíme velmi přesně sledovat, kolik lidí navštěvuje Vaše stránky, z jakých zdrojů přicházejí a desítky dalších informací, které pomohou při optimalizaci webových stránek či samotného business modelu. Pokud se nestaráte o to, kolik lidí Váš web navštíví, pravděpodobně vyhazujete peníze do reklamy, PPC kampaní, PR článků a dalších, protože nevíte, co Vám přinesla. Pokročilé nástroje pro měření návštěvnosti umožňují odhalit problémy na webových stránkách. Jeden z nejlepších nástrojů pro sledování návštěvnosti je Google Analytics, který je k dispozici zdarma. Nastavení pro potřeby firmy by měl provést odborník. Dobré je také výsledky konzultovat s odborníky, kteří statistiky umí interpretovat a na jejich základě doporučí další postup.

8. Jste dobří? Ukažte to!

Neschovávejte své dovednosti a ukažte, že umíte dělat kvalitní služby či produkty. Své práci pravděpodobně věnujete hodně času. Možná využíváte lepší materiály, postupy či nástroje než konkurence. Svou práci vždy důsledně prezentujte přehlednou formou - vždy doplňujte fotografie výsledků své práce. Určitě neuškodí, pokud Vám zákazník napíše i malý odstavec o tom, jak je s Vaší prací spokojen. 


Je možné, že některé z výše uvedených chyb obsahuje i Vaše webová prezentace, případně nevyužíváte možností, které současný internet umožňuje. Je možné, že Vám tak každodenně utíkají zákazníci ke konkurenci a to jen proto, že u Vás nenašli to co hledají, či se na stránkách ztratili. Vše je řešitelné velice jednoduše a výsledky můžete očekávat v horizontu hodin či dnů. 

Jako poděkování za přečtení tohoto článku Vám nabízím Vám bezplatnou konzultaci problémů Vašeho webu. Zavolejte mi kdykoliv na číslo 777 045 932 či napište email na voplakal@uvm.cz a získejte tak zpětnou vazbu na web či eshop. 

Ať se daří!

Lukáš Voplakal

Ing. Lukáš Voplakal - jednatel internetové agentury UVM interactive se již 10 let věnuje tvorbě a optimalizaci webových stránek. V posledním době především radí podnikatelům a majitelům webových projektů, jak vylepšit jejich webové prezentace a eshopy, jakých nástrojů internetového marketingu využít k zvýšení návštěvnosti, znásobení počtu objednávek či zvýšení poptávky po výrobcích. 

Kam dál: 

Nejnovější reference UVM >> 
Vytváříme moderní webové stránky >> 

Newsletter

Buďte s námi online. Napište nám svůj e-mail, ať se o zajímavých tématech z digitálního světa dozvíte jako první. Píšeme je pro Vás.

Pro sledovače a šérovače

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace

Zpracovávám...